مقایسه جالب قیمت خودروها در ایران و خارج

مقایسه قیمت و ویژگی‌ها و آپشن‌های فقط تعداد اندکی از خودروهای خارجی با آنچه ما در کشورمان به‌عنوان خودرو دست مصرف کنندگان‌مان می‌دهیم خالی از لطف نیست.
 
هیوندای سانتافه در کلاس خودروهای اس‌یووی (شاسی بلند)، لوکس و با بروزترین سیستم سوخت رسانی و امتیازات بسیار دیگر در اروپا با قیمتی معادل ۲۰ هزار و ۹۹۵ دلار عرضه می‌شود که بر مبنای ارز مبادله ای حدود ۵۰ میلیون تومان می‌شود. اگر میزان حقوق دریافتی افراد را ملاک مقایسه قرار دهیم در بدترین شرایط و برای ضعیف‌ترین قشر جامعه و کسانی که کمترین میزان حقوق را دریافت می‌کنند معادل ۶ تا ۸ ماه حقوق دریافتی مصرف کنندگان اروپایی. همین خودرو در کشور خودمان در شرایط موجود حداقل با قیمتی معدل ۱۸۰ میلیون تومان یعنی معادل ۱۸۰ ماه حقوق اقشار متوسط جامعه به‌فروش می‌رسد.
 
تویوتا به‌عنوان یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین و بروزترین خودروسازان جهان خودروی کمری Camry خود را به‌عنوان خودروی در کلاس A و B با ویژگی‌های خاص و امکانات بخصوص به‌قیمت ۲۲هزار و ۲۳۵ دلاری در جهان عرضه می‌کند. این خودرو قدرت ۲.۵ لیتری و موتور الکتریکی آن ۲۰۰ اسب بخار دارد و قادر است صفر تا ۱۰۰ را در ۷.۶ ثانیه طی کند. کمری در ایران هم‌اکنون بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان عرضه می‌شود.
 
تویوتای یاریس در کلاس خودروهای کلاس C با بروزترین سیستم سوخت رسانی، ایمنی یورو۵ و به‌عنوان یکی از کم‌مصرف‌ترین خودروهای جهان با قیمت ۱۴ هزار و ۹۹۵ دلار به مصرف کنندگان دنیا البته غیر از مصرف کنندگان ایرانی عرضه می‌شود که بر مبنای ارز مبادله‌ای ۲۴۵۰ تومانی در کشور ما ۳۶ میلیون تومان می‌شود.
 
محصول سورنتوی کیا موتور به‌عنوان خودروی در کلاس A، و جزو خودروهای اس‌یووی (شاسی بلند) در بازارهای جهانی با قیمت ۲۳ هزار و ۱۵۰ دلار، یا اسپورتیج با همان ویژگی‌ها ۴ سیلندر و ۲۴ سوپاپ با حجم موتور ۲۴۰۰ سی‌سی و ۱۷۰ اسب بخار ۱۵ هزار و ۴۰۰ دلار، اپتیما ۲۱ هزار و ۳۵۰ دلار و ریو ۱۳ هزار و ۶۰۰ دلار در بازار عرضه می‌شوند.
 
سوزوکی مدل ۲۰۱۳ با قیمت ۱۳ هزار و ۹۹۰ دلار، گیربکس اتوماتیک مصرف سوخت ۵.۳ لیتری، چری مدل J۱ دارای ۴ سیلندر، ۱۳۰۰ سی‌سی، گیربکس دستی سوخت ۶.۷ با قیمت ۱۰ هزار و ۹۹۰ دلار و... .
 
مقایسه کنید این قیمت‌ها را با قیمت خودروها در کشور خودمان آن‌هم با این ویژگی و مشخصات و کیفیتی که همه آن را به‌خوبی لمس می‌کنیم.
 
پراید، کلاس C، امکانات (گاز، ترمز، کلاچ، ... فرمان)، پشت سر گذاشته تمام تست‌های ایمنی و کیفیت بروز جهان! در مدلهای مختلف!! قیمت عرضه شده ۱۷ تا ۱۹ میلیون تومان!! معادل درآمد ۲۰ تا ۲۵ ماه حقوق کارمندان!
 
پژو ۲۰۶ خودروی سال ۱۹۹۸ فرانسه، قیمت در ایران ۳۲ تا ۵۲میلیون تومان، بسته به مدل من‌درآوردی ایران خودرو، معادل متوسط ...ماه درآمد ایرانیان. (جای خالی را خودتان پر کنید).
 
پژو ۴۰۵، خودروی منسوخ‌شده سال ۱۹۸۸ شرکت pSA (پژو و سیتروئن) فرانسه، قیمت در ایران ۲۳ میلیون تومان!
 
پژو پارس، خوش‌تیپ‌شده ۴۰۵، قیمت ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومان!
 
تندر ۹۰، خودروی در کلاس C، با امکانات ویژه‌ای مثل (گاز، ترمز، کلاچ، مهمتر از همه فرمان ...)، ظاهری امروزی! داخل اتاق بسیار شیک و بروز مطابق خواست و نیاز مصرف کننده از بهترین پلاستیک‌های آب‌شده داخلی! قیمت برای مصرف کننده ایرانی ۳۶ تا ۳۷ میلیون تومان!
 
رانا، خودروی ترکیبی، موتور ۲۰۶، بدنه ۲۰۶ اس‌دی تغییریافته! و مهمتر از همه با آرم سمند (اسب تیزروی ایران خودرو)! با تمام امکانات لازم برای رانندگی! قیمت ۳۲ تا ۳۵ میلیون تومان!
 
تیبا، زیبای ایرانی! ظاهری کاملاً بروزشده! کلاس C، موتور ریو، بدنه؟؟! قیمت ۲۲ میلیون تومان!

 

/ 0 نظر / 32 بازدید