وزیر بهداشت: عرضه قلیان متوقف می شود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: عرضه دخانیات از جمله قلیان، در مدت سه ماه در تمام مراکز بدون پروانه عرضه ممنوع و متوقف می شود.
به گزارش  ایرنا، 'مرضیه وحید دستجردی' روز سه شنبه در هفتمین ستاد کشوری کنترل دخانیات در وزارت بهداشت افزود: طبق مصوبه امروز این ستاد، مقرر شد وزارت بازرگانی با هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مدت سه ماه برای ساماندهی عرضه مجاز محصولات دخانی اقدام کند.
وی اظهار داشت: تنها مراکز معدودی پروانه عرضه قلیان دارد که آن هم مربوط به پیش از تدوین قانون جامع کنترل دخانیات است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با مراکز غیرمجازی که قلیان را عرضه کنند برخورد خواهد شدو این مراکز تعطیل خواهد شد.
دستجردی افزود: استعمال قلیان به مدت 45 دقیقه معادل استعمال 100 نخ سیگار است که سموم زیادی را وارد بدن می کند.
وی به تبلیغات سو و گمراه کننده درباره قلیان های میوه ای اشاره کرد و گفت: هیچ نوع قلیانی بی ضرر نیست و باور اشتباه درباره بی ضرر بودن قلیان های میوه ای باید به خانواده ها گوشزد شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کاهش 20 سال از طول عمر، ابتلا به سرطان ریه، سرطان زبان و سرطان حلق و حنجره را از جمله عوارض استعمال دخانیات برشمرد.

**شرکت دخانیات نباید خصوصی شود
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بخش خصوصی می خواهد تولیت شرکت دخانیات را برعهده بگیرد اما این شرکت نباید خصوصی شود.
دستجردی افزود: سیاستگذاری، نظارت و توزیع مواد دخانی باید به عهده دولت باشد و نباید تجارب منفی را در کشور خود تکرار کنیم.
وی ابراز امیدواری کرد، علاوه بر موفقیت در کنترل دخانیات، ایران به الگویی در این زمینه برای کشورهای دیگر تبدیل شود.

**با خاطیان عدم پذیرش طلبه مجروح برخورد می شود
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تیم بازرسی برای بررسی پرونده پذیرش نشدن طلبه مجروح در چند بیمارستان دولتی تشکیل شده است و با خاطیان برخورد جدی خواهد شد.
دستجردی افزود: بنا بر اعلام مادر این طلبه مجروح، سه بیمارستان دولتی از جمله بیمارستان های طالقانی و شهدای تجریش از پذیرش طلبه مجروح سر باز زده اند.
وی ادامه داد: تمام بیمارستان های استان تهران دارای متخصص طب اورژانس بوده و این متخصصان باید در زمینه پذیرش بیماران پاسخگو باشند اما هنگام تماس درباره پذیرش طلبه مجروح، افراد غیر مسوول پاسخ داده اند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطر نشان کرد، یک تماس هم با ستاد هدایت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گرفته شده است که این ستادها موظف هستند حتی اگر بیمارستانی جا برای پذیرش بیمار نداشته باشد در بیمارستان دیگری برای بیمار پذیرش بگیرند و ستاد هدایت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مورد تخلف کرده است.
وی ادامه داد: طبق اظهارات مادر طلبه مجروح، بیمارستان خصوصی بدون اخذ هزینه ای طلبه مجروح را پذیرش کرده است.
/ 0 نظر / 8 بازدید